Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Leonard Cohen odešel do písňové věže

11. 11. 2016 10:37:52
Leonarda Cohena jsme viděli poprvé v roce 1993 ve vídeňském Prátru, a vystoupení jsme očekávali s určitými obavami, jestli tam nebude působit mezi hvězdami jako Lenny Kravitz, INXS či Melissa Etheridge poněkud nepatřičně.

Navíc když byl na programu v 15 hodin, za víc než třicetistupňového vedra. Těsně před začátkem jsme ho pak poprvé v životě spatřili, když zpoza opony až bázlivě nakouknul, kdože to na něj v hledišti právě čeká.

Netřeba podotýkat, že přijetí bylo naprosto bouřlivé, když mladí Vídeňáci tehdy ještě pořád padesátníka Cohena vítali halasným skandováním Leo, Leo, Leo! To nám došlo v plné síle, že Vídeň nebyla poznamenaná žádnými praktikami socialistické pop music.

Leonard Cohen bývá často označován za zpěváka ponurých písní, proti čemuž se jednou krásně ohradil v rakouské televizi, když argumentoval tím, že v jeho písních je dost humoru, a jako jeden z příkladů uvedl z textu písňové věže „narodil jsem se takový, neměl jsem žádnou volbu, narodil jsem se s darem zlatého hlasu“ /I was born like this, I had no choice I was born with the gift of a golden voice/

Protože klišé o tom, že mluvit o hudbě je jako tancovat o architektuře je pořád pravdivé, tak raději jedna úsměvná příhoda o Leonardu Cohenovi, kterou vypráví zpěvák Rufus Wainwright: "Když jsem se s Leonardem Cohenem poprvé setkal, bylo to docela legrační. Dlouho se kamarádím s jeho dcerou, ale i tak jsem byl velice nervózní, když mě pozvala k nim aby mě seznámila s tátou. Vzala mě nahoru na kávu a můj první pohled na něj byl jak je ve spodkách. Vařil si nudle a přitom ukusoval malé párečky. Potom po příjemném povídání odešel a já a Lorca jsme pokračovali v hovoru. Později se objevil znovu, v obleku jako od Armaniho, vlasy sčesané dozadu a ty nejlepší boty. A já jsem doslova vyskočil ze své židle - Vždyť to je Leonard Cohen!"

Pak následuje střih se slovy Leonarda Cohena:" Můj otec byl inženýr ale nějak se dostal do byznysu s oblečením, do výroby. Takže jsem vyrostl v oblecích. Zkoušel jsem džíny ale necítil jsem se v nich pohodlně. Tak jsem to vzdal a nosím pořád oblek." dodává, jakoby provinile.

Ještě za totality jsem z rakouské ORF natočil pár úvah Leonarda Cohena a jednu si dovolím předložit. Anglický přepis je snad v rámci možností přesný, pro neangličtináře jsem amatérsky přeložil. Možná někdo ze čtenářů tohle zamyšlení uvítá, protože tyto myšlenky jsou pořád aktuální. Pomineme-li úmyslné pomluvy a osobní ataky v různých sférách společenského a politického života, tak asi i většina z nás se občas dopustí toho, že někdy bere trochu svobody v tomto smyslu i svým nejbližším. Jistěže by se s Cohenovými slovy dalo v mnohém polemizovat. Např. kdo jiný by nám směl něco vytknout než nejlepší přítel? Ale to už by asi byla další diskuze, třeba o tom stupni či hranici, kdy se už budeme cítit svobodni i při nějakých výtkách. Jinak si myslím, že i tento Cohenův přístup významně ovlivňuje či je patrný v jeho tvorbě.

Byl jsem špatným studentem, ale jistou dobu jsem studoval se starým japonským gentlemanem a pokračuju v tom, že se s ním často vídám. Je to Zen učitel, ale kdyby učil fyziku v Heidelbergu, tak bych studoval fyziku v Heidelbergu, nešlo o tu věrouku ale o toho člověka. Musíte se do někoho zamilovat, to je jediný způsob jak se něco naučit, zamilovat se do někoho a ano, já jsem se zamiloval do toho starého muže, stále ho miluju, takže když jste s někým koho milujete, můžete jednat svobodně, tak když jsem v jeho přítomnosti, jednám svobodně a protože jednám svobodně, můžu se dostat k tomu, abych se poznal. Jsou určití lidé, kteří vás neposuzují, nehodnotí, a když jste s někým kdo vás nehodnotí, můžete jednat svobodně, a svobodným jednáním můžete objevit jací opravdu jste. A mohli byste se dokonce dostat k tomu mít se rádi, protože důvodem proč se cítíme zle je to, že se nemáme rádi, když jste s někým kdo vás nehodnotí, kdo vás obklopí svobodou, můžete jednat s jistým druhem hojných emocí, jistým druhem bezstarostnosti /lehkomyslnosti/ a mohli byste vidět když jednáte svobodně, že zase tak špatnej chlap /holka/ nejste. A tak se cítíte o hodně líp, to je to pod čím chápu učení, prostě obklopit vaše studenty svobodou.

I was a bad student but I studied for a while with an old Japanese gentleman and I continue to see him every so often, he appears to be a Zen teacher, but if he was teaching physics in Heidelberg, you know, I would study physics in Heidelberg, it wasn ́t the dogma, it was the man. You have to fall in love with somebody, that ́s the only way to learn anything, is by falling in love with somebody and yes I fell in love with this old man, I still love him, so that when you ́re with somebody you love, you can act freely, so when I ́m in his presence I act freely, and because I act freely I can get to know myself. There are some people that don ́t judge you, and when you ́re with somebody who doesn ́t judge you, then you can act freely and by acting freely you can discover what you ́re really like. And you might even get to like yourself, because the reason why we feel bad is because we don ́t like ourselves, when you ́re with somebody who doesn ́t judge you, who surrounds you with freedom, you can act with a certain kind of abundance /hojnost, nadbytek/, a certain kind of carelessness, and you might see when you ́re acting freely that you ́re not such a bad guy /girl/. And so you feel a lot better, that ́s what I understand teaching to be, it ́s just surround your student with freedom.

Autor: Jan Šesták | pátek 11.11.2016 10:37 | karma článku: 12.44 | přečteno: 224x

Další články blogera

Jan Šesták

Sobotní Blesk a jeho překvapivá remitenda v Kauflandu

Včera o půl desáté večer mě požádaly spřízněné duše, jestli bych jim nepořídil ještě Blesk, protože jsou pořád na Slovensku. Chápu, že někdo se aspoň jednou za týden rád seznámí se shrnutím drbů v těchto "novinách".

1.10.2017 v 15:08 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 852 | Diskuse

Jan Šesták

Michal Horáček neviděl Marečka?

Je sice pravda, že Hujer a Šlajs s Tučkem šplhali vždy jen u profesorů, a Hujer taky u soudruhů vedoucích ve fabrice, zatímco Horáček se chce zavděčit kolektivu téměř celé republiky, jinak to ovšem vyjde nastejno, šplh jako šplh.

26.6.2017 v 17:46 | Karma článku: 28.10 | Přečteno: 1333 | Diskuse

Jan Šesták

Autentický příběh o kouření z roku 1958

Vzhledem k blížícímu se historickému dni, který změní pravidla kouření, možná neuškodí připomenutí jednoho téměř šedesát let starého příběhu, s částečně cigaretovou tématikou.

30.5.2017 v 9:45 | Karma článku: 17.66 | Přečteno: 1125 | Diskuse

Jan Šesták

"Takový konec vystoupení americké zpěvačky Ariany Grande asi nikdo nečekal."

Tuto opravdu překvapující větu pronesl v 8:50 ve společném pořadu Radiožurnálu a Rádia Plus sám ředitel Radiožurnálu, Jan Pokorný. Sám se totiž chopil moderování speciálu k tragédii, zřejmě aby vše proběhlo podle not ČSSD.

23.5.2017 v 9:43 | Karma článku: 38.99 | Přečteno: 2223 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Petra Havelková

Osudy dynastie Lehmanových v Divadle Husa na provázku

Běž na to, sdělila mi kamarádka, když jsem jí řekla, že chci jít na inscenaci Dynastie v brněnském divadle. Neprohloupíš, je to to nejlepší, co jsem tam v poslední době viděla. A tak jsem ji uposlechla a šla

21.10.2017 v 16:49 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 152 | Diskuse

Petra Havelková

Pitínského Triptych v Divadle Husa na Provázku

Inscenace v režii J. A. Pitínského skoro vždy naláká diváky. Triptych tří textů z období totality, demokracie a středověku skladbou titulů sliboval nekonvenční zážitek a ten jsem si nechtěla dát ujít.

21.10.2017 v 15:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Semínka z hvězd 2

Navazuji na první část pohádky tematikou jak je to s energetickými a informačními poli a léčbou rakoviny na žádost některých blogerů v diskusi k článku z minulého týdne.

21.10.2017 v 10:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Semínka z hvězd 1 – jde o návrat „Bohů“ na naši planetu?

Další pohádka, jež navazuje na pohádky ze září. Stále častěji dostávám výzvy: „Dokaž existenci energetických a informačních polí a dokaž, že tím jde léčit i rakovina“. Tak tedy pár poznámek k tomu a něco navíc.

21.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 210 | Diskuse

Karel Sýkora

Jiří Beneš – Jak a kdy vznikla Bible?

Bible je soubor starověkých textů, které křesťanství a zčásti i judaismus považují za posvátné a inspirované Bohem. Proto se nazývá také Písmo svaté (lat. Scriptura sacra nebo Scriptura sancta) nebo krátce jen Písmo.

21.10.2017 v 8:11 | Karma článku: 4.48 | Přečteno: 124 |
Počet článků 475 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2813
Pamětník, který se snažil byť jen nepatrně ovlivňovat dění u nás už za totality a tak by se pomocí blogu rád pokoušel o totéž i nyní...


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.