Papaláš Michal Horáček pochválil komunistickou normalizaci

19. 09. 2016 17:26:21
čímž se pevně zařadil mezi ty, u kterých se projevuje absolutní ztráta smyslu pro realitu, což je nezbytný předpoklad k tomu, aby se jeden mohl u nás stát papalášem. Totalita prý byla docela fajn, ovšem jen pro ty poctivější.

Velký rozhovor s Michalem Horáčkem a s jeho paní vedla novinářka Lenka Vrtíšková Nejezchlebová, zřejmě ještě mladé děvče, které totalitu vůbec nepamatuje. To asi vysvětluje, proč panu Horáčkovi zbaštila všechno i s navijákem, a dala to i do novin. Za zmínku stojí zejména to, jak Michal Horáček říká, že "Nikdy jsem ale nepřistoupil na bolševická pravidla hry. Nebyl jsem členem KSČ, ani kandidátem, ani členem SSM. Byl jsem no name. Na dně společnosti. Ale nemusel jsem na schůzích holdovat socialismu. Stál jsem mimo a mám čisté svědomí. Vadí mi, když se někdo nade mě morálně vyvyšuje: My jsme žili poctivý život, ty jsi byl ten hráč. Myslím, že můj život byl poctivější."

A Horáčkova paní Michaela k tomu dodává: "Já to považuju za tvoji velkou výhru. Bolševik vůbec nepočítal s tím, že dno může být výhra, radikální alternativa jako skvělý život v příšerném systému."

To by bylo všechno v pořádku, ještě by nějaký mlaďoch mohl pana Horáčka politovat, že na tom dně někde v Chuchli musel sbírat i vajgle, když si chtěl popotáhnout. Kdyby ovšem pár řádků předtím nebylo zmíněno, že si dokázal "vydělat jako korespondent časopisů v Británii a v Americe. Dostal jsem i novinářskou cenu a výborně mě platili." To musela být ale frajeřina. Zatímco naši zakázání spisovatelé nechávali pašovat samizdaty tajně ke Škvoreckým, kde jejich vydání tak tak pokrylo náklady, Michal Horáček, díky tomu že "Bolševik vůbec nepočítal s tím, že dno může být výhra..." byl v úplně jiné situaci, angloameričtí vydavatelé ho platili výborně. Prostě stačilo jen stát mimo. Jak jednoduché.

Pomohla k tomu ještě jedna drobnost, zmíněná v předchozím odstavci, dnes tedy naprosto běžná, takže z mladších si jí asi už skoro nikdo nevšimne. "Moje sestra se legálně v roce 1976 vdala do Francie. A já měl díky tomu štěstí, že mě mohla legálně pozvat kamkoliv do celého světa. Takže jsem v USA mohl rok studovat."

Jenže všimnou si toho aspoň někteří starší čtenáři, a už tomu dnu pana Horáčka nějak nebudou věřit. Být na dně a přitom si cestovat na Západ každý rok, případně rok studovat v USA, to jako myslí vážně s tím dnem? Když někdo kdo měl štěstí, tak si vyjel na Západ za 40 let totality aspoň jednou, většina ovšem ani to ne. V jiném světle hned vypadá taky odolnost pana Horáčka vůči holdování socialismu na schůzích. "Bolševik sice nepočítal s tím, že dno může být výhra" současně ale moc dobře věděl, že lákat do KSČ či SSM někoho, kdo jezdí pravidelně na Západ a studuje rok v USA, že to by bylo lehce kontraproduktivní. Takže se tomu pan Horáček asi nemusel tak moc vyhýbat a třeba členství v KSČ nějak rafinovaně odmítat. Ale stejně se čtenářům mohl pochlubit, jakým způsobem ošálil bolševika při svém dopisování do angloamerických periodik, že to bolševikovi nijak nevadilo, když jinak šacoval i běžnou korespondenci občanů, o styku se západními vydavateli už ani nemluvě. Jak jen ošálil všechny ty estébáky? Nezapomeňme, že často bolševik zakazoval celá čísla komunistických západních tiskovin jako Volkstimme, L ́Unita či L ́Humanité atd.

Pan Horáček zmínil "Myslím, že můj život byl poctivější." Hm, poctivější, než třeba signatářů šaškárny zvané Anticharta, kteří prostě jako on jen chtěli i nadále živit své děti? A neměli prostě to štěstí, že se jim sestra provdala na Západ? Jistěže způsob, jak se Michal Horáček dostal na studia do USA je mnohem férovější. než třeba u Michaela Žantovského, který studoval na McGillově univerzitě v Montrealu jako syn totalitního komunistického papaláše, našeho velvyslance v OSN. Ale i tak jen využil dobrodiní bolševika, spočívající v tom, že téměř vůbec nečinil problémy našim dívkám, když se chtěly provdat na Západ. Zřejmě proto, že nějaká bystrá komunistická hlava usoudila, že tak budou tyto dívky rodit jinde, a u nás bude více míst v jeslích a školkách. A příbuzné za nimi pak pouštěli asi proto, že se počítalo s tím, že tam něco dostanou a tak ulehčí domácímu zásobování. To zatím taky žádný náš věhlasný sociolog ještě nevyzkoumal.

Tak či onak, Michal Horáček nežil za totality na žádném dně. Naopak, žil si jako skupina těch nejkovanějších totalitních papalášů, kteří si jediní, spolu s těmi, co měli příbuzné na Západě, mohli cestovat jak chtěli a kam chtěli. S tím se pojil potom bezpočet dalších výhod. Michal Horáček svým rozhovorem pak složil hold bolševikovi i v tom smyslu, že šikovné lidi nechal třeba být dopisovateli západních médií, a vůbec je nijak neobtěžoval s politikou, takže ti pak mohli žít poctivěji, než většina ostatních. Pokud si pan Horáček myslí, že to tak bylo v pořádku, tak je již hotovým papalášem, a na nejlepší cestě, stát se prezidentem postkomunistické a /post/bolševické České republiky. Už proto, že třeba za chválu normalizace má hlasy všech členů KSČM naprosto jisté.

Autor: Jan Šesták | pondělí 19.9.2016 17:26 | karma článku: 34.67 | přečteno: 2081x

Další články blogera

Jan Šesták

Jak prezident Petr Pavel řešil své známky

"Moje vize byla nemít žádný portrét, nemít žádnou známku, a pokud možno se takhle nezviditelňovat." Dále na středeční tiskové konferenci pan prezident Pavel zmínil, že to není způsob prezentace, který by mu byl vlastní.

9.6.2023 v 10:38 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 522 | Diskuse

Jan Šesták

Rozhlas vykročil do další stovky naplno, stejně jako děkování za pozvání

Nejen náš rozhlas, ale podobně i televize či internetové podcasty jsou zaplaveny inflací děkování za pozvání. Zejména ve vysílání zpravodajských stanic, jakou je třeba Český rozhlas Plus, s krátkými vstupy expertů či politiků.

23.5.2023 v 11:23 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jan Šesták

Michael Kocáb si asi dovolil už hodně

Když na stanici ČRo Plus řekl: "Prezident s komunistickou minulostí? Plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu," a dodal: "Naprosto nepřijatelné a zklamání, že je tady 70 % voličů, kterým nevadí komunistická minulost."

26.1.2023 v 12:16 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 1695 | Diskuse

Jan Šesták

Danuše Nerudová naštěstí nepostoupila

Danuše Nerudová se ze začátku zcela vážně chlubila tím, že nemá jako jedna z mála žádnou komunistickou totalitní minulost. Stopla to až poté, když se stala terčem vtipů kvůli tomu, že byla za totáče teprve školačkou.

15.1.2023 v 18:40 | Karma článku: 31.84 | Přečteno: 1261 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jaroslav Herda

Psala o strachu voličů Zemana ve svém blogu jinak, než jak napsaly Parlamentní listy.

Pedagožka, spisovatelka, blogerka a mluvčí Společnosti učtelů českého jazyka paní Veronika Valíková Šubová oslovila kováře - redakci Parlamentních listů.

28.3.2024 v 7:22 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 450 |

Martin Faltýn

Trochu se nám ty (dez)informace rozmáchly

Zažil jsem poměrně drzý článek, navážející se do jistých aktivit. Cožpak, to navážení by bylo v pořádku. Horší bylo, že autor neochvějně odkazoval na důkazní fakta. Což byla ovšem speciálně z jeho strany dezinformace, jako hrom!

18.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 3848 | Diskuse

Jan Pavelec

ČT je hlásnou troubou pětikoalice

Je to zjevné ze způsobu vedení TV debat, z otázek, kterou jsou kladeny, z odpovědí, které jsou souhlasně rozvíjeny nebo naopak nesouhlasně ostrakizovány, a hlavně z témat, která jsou nastolována nebo naopak zcela ignorována.

9.3.2024 v 9:35 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 364 |

Jaroslav Herda

Do politiky často vstupují pohádky, někdy i drogy.

Když děti politiků experimentují s drogami, mohou nastat nečekané situace, však v tomto případě, v samém závěru příběhu, je droga jako příčina nedorozumění nakonec vyloučena. I nedorozumění.

4.3.2024 v 23:45 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jiří Turner

Prima zprávy

Pamatuji, jak za bolševika byla média přehlídkou vítězství, úspěchů, pozitiv a jistot. Dnes jsou to katastrofy, neúspěchy, hrozby, varování, katastrofální vyhlídky a prognózy vyvolávající strach, nejistotu, zklamání a skepsi.

4.3.2024 v 14:27 | Karma článku: 30.53 | Přečteno: 796 | Diskuse
Počet článků 505 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2755

Pamětník, který se snažil byť jen nepatrně ovlivňovat dění u nás už za totality, a tak by se pomocí blogu rád pokoušel o totéž i nyní...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...