Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Papaláš Michal Horáček pochválil komunistickou normalizaci

19. 09. 2016 17:26:21
čímž se pevně zařadil mezi ty, u kterých se projevuje absolutní ztráta smyslu pro realitu, což je nezbytný předpoklad k tomu, aby se jeden mohl u nás stát papalášem. Totalita prý byla docela fajn, ovšem jen pro ty poctivější.

Velký rozhovor s Michalem Horáčkem a s jeho paní vedla novinářka Lenka Vrtíšková Nejezchlebová, zřejmě ještě mladé děvče, které totalitu vůbec nepamatuje. To asi vysvětluje, proč panu Horáčkovi zbaštila všechno i s navijákem, a dala to i do novin. Za zmínku stojí zejména to, jak Michal Horáček říká, že "Nikdy jsem ale nepřistoupil na bolševická pravidla hry. Nebyl jsem členem KSČ, ani kandidátem, ani členem SSM. Byl jsem no name. Na dně společnosti. Ale nemusel jsem na schůzích holdovat socialismu. Stál jsem mimo a mám čisté svědomí. Vadí mi, když se někdo nade mě morálně vyvyšuje: My jsme žili poctivý život, ty jsi byl ten hráč. Myslím, že můj život byl poctivější."

A Horáčkova paní Michaela k tomu dodává: "Já to považuju za tvoji velkou výhru. Bolševik vůbec nepočítal s tím, že dno může být výhra, radikální alternativa jako skvělý život v příšerném systému."

To by bylo všechno v pořádku, ještě by nějaký mlaďoch mohl pana Horáčka politovat, že na tom dně někde v Chuchli musel sbírat i vajgle, když si chtěl popotáhnout. Kdyby ovšem pár řádků předtím nebylo zmíněno, že si dokázal "vydělat jako korespondent časopisů v Británii a v Americe. Dostal jsem i novinářskou cenu a výborně mě platili." To musela být ale frajeřina. Zatímco naši zakázání spisovatelé nechávali pašovat samizdaty tajně ke Škvoreckým, kde jejich vydání tak tak pokrylo náklady, Michal Horáček, díky tomu že "Bolševik vůbec nepočítal s tím, že dno může být výhra..." byl v úplně jiné situaci, angloameričtí vydavatelé ho platili výborně. Prostě stačilo jen stát mimo. Jak jednoduché.

Pomohla k tomu ještě jedna drobnost, zmíněná v předchozím odstavci, dnes tedy naprosto běžná, takže z mladších si jí asi už skoro nikdo nevšimne. "Moje sestra se legálně v roce 1976 vdala do Francie. A já měl díky tomu štěstí, že mě mohla legálně pozvat kamkoliv do celého světa. Takže jsem v USA mohl rok studovat."

Jenže všimnou si toho aspoň někteří starší čtenáři, a už tomu dnu pana Horáčka nějak nebudou věřit. Být na dně a přitom si cestovat na Západ každý rok, případně rok studovat v USA, to jako myslí vážně s tím dnem? Když někdo kdo měl štěstí, tak si vyjel na Západ za 40 let totality aspoň jednou, většina ovšem ani to ne. V jiném světle hned vypadá taky odolnost pana Horáčka vůči holdování socialismu na schůzích. "Bolševik sice nepočítal s tím, že dno může být výhra" současně ale moc dobře věděl, že lákat do KSČ či SSM někoho, kdo jezdí pravidelně na Západ a studuje rok v USA, že to by bylo lehce kontraproduktivní. Takže se tomu pan Horáček asi nemusel tak moc vyhýbat a třeba členství v KSČ nějak rafinovaně odmítat. Ale stejně se čtenářům mohl pochlubit, jakým způsobem ošálil bolševika při svém dopisování do angloamerických periodik, že to bolševikovi nijak nevadilo, když jinak šacoval i běžnou korespondenci občanů, o styku se západními vydavateli už ani nemluvě. Jak jen ošálil všechny ty estébáky? Nezapomeňme, že často bolševik zakazoval celá čísla komunistických západních tiskovin jako Volkstimme, L ́Unita či L ́Humanité atd.

Pan Horáček zmínil "Myslím, že můj život byl poctivější." Hm, poctivější, než třeba signatářů šaškárny zvané Anticharta, kteří prostě jako on jen chtěli i nadále živit své děti? A neměli prostě to štěstí, že se jim sestra provdala na Západ? Jistěže způsob, jak se Michal Horáček dostal na studia do USA je mnohem férovější. než třeba u Michaela Žantovského, který studoval na McGillově univerzitě v Montrealu jako syn totalitního komunistického papaláše, našeho velvyslance v OSN. Ale i tak jen využil dobrodiní bolševika, spočívající v tom, že téměř vůbec nečinil problémy našim dívkám, když se chtěly provdat na Západ. Zřejmě proto, že nějaká bystrá komunistická hlava usoudila, že tak budou tyto dívky rodit jinde, a u nás bude více míst v jeslích a školkách. A příbuzné za nimi pak pouštěli asi proto, že se počítalo s tím, že tam něco dostanou a tak ulehčí domácímu zásobování. To zatím taky žádný náš věhlasný sociolog ještě nevyzkoumal.

Tak či onak, Michal Horáček nežil za totality na žádném dně. Naopak, žil si jako skupina těch nejkovanějších totalitních papalášů, kteří si jediní, spolu s těmi, co měli příbuzné na Západě, mohli cestovat jak chtěli a kam chtěli. S tím se pojil potom bezpočet dalších výhod. Michal Horáček svým rozhovorem pak složil hold bolševikovi i v tom smyslu, že šikovné lidi nechal třeba být dopisovateli západních médií, a vůbec je nijak neobtěžoval s politikou, takže ti pak mohli žít poctivěji, než většina ostatních. Pokud si pan Horáček myslí, že to tak bylo v pořádku, tak je již hotovým papalášem, a na nejlepší cestě, stát se prezidentem postkomunistické a /post/bolševické České republiky. Už proto, že třeba za chválu normalizace má hlasy všech členů KSČM naprosto jisté.

Autor: Jan Šesták | pondělí 19.9.2016 17:26 | karma článku: 34.34 | přečteno: 1903x

Další články blogera

Jan Šesták

Michal Horáček neviděl Marečka?

Je sice pravda, že Hujer a Šlajs s Tučkem šplhali vždy jen u profesorů, a Hujer taky u soudruhů vedoucích ve fabrice, zatímco Horáček se chce zavděčit kolektivu téměř celé republiky, jinak to ovšem vyjde nastejno, šplh jako šplh.

26.6.2017 v 17:46 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Jan Šesták

Autentický příběh o kouření z roku 1958

Vzhledem k blížícímu se historickému dni, který změní pravidla kouření, možná neuškodí připomenutí jednoho téměř šedesát let starého příběhu, s částečně cigaretovou tématikou.

30.5.2017 v 9:45 | Karma článku: 17.66 | Přečteno: 1070 | Diskuse

Jan Šesták

"Takový konec vystoupení americké zpěvačky Ariany Grande asi nikdo nečekal."

Tuto opravdu překvapující větu pronesl v 8:50 ve společném pořadu Radiožurnálu a Rádia Plus sám ředitel Radiožurnálu, Jan Pokorný. Sám se totiž chopil moderování speciálu k tragédii, zřejmě aby vše proběhlo podle not ČSSD.

23.5.2017 v 9:43 | Karma článku: 38.97 | Přečteno: 2200 | Diskuse

Jan Šesták

Charta x Anticharta - jsme stejní jako oni!

Poslední dny dostáváme ve všech médiích podrobné informace jak o Chartě 77, tak o následující Antichartě. Takže přesně víme, kdo se na vzniku Charty podílel, kdo patřil mezi její mluvčí, stejně jako kdo všechno Chartu 77 podepsal.

8.1.2017 v 10:54 | Karma článku: 22.55 | Přečteno: 900 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Žurnalistika po arabsku

Slova televizního žurnalisty stanice Al Jazeera Eliase Karrama by se měla dostat do učebnic novinařiny. Jako odstrašující příklad.

22.8.2017 v 8:27 | Karma článku: 26.12 | Přečteno: 1018 | Diskuse

Dalibor Zachoval

Novinářští šmokové aneb Vzpoura strojů v EU

Z úrovně současné západoevropské žurnalistiky by měl Orwell radost. Jako prozřetelný spisovatel, nikoliv jako objektivní novinář.

18.8.2017 v 9:51 | Karma článku: 36.56 | Přečteno: 956 | Diskuse

Pavel Nitka

Ohodnoť si film a nezapomeň, nadávat můžeš, jak je jen libo...

Vždyť máme tu svobodu slova a tak se na nějaké to přirovnání s jakýmkoliv produktem trávení nekouká. A urážky jsou přece v demokracii normální. Proto jsme se přece zbavili té totality, nebo ne?

10.8.2017 v 15:26 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 612 | Diskuse

Jan Bartoň

Jak se dělá propaganda

Server msn.com dokazuje, že americký prezident Donald Trump a korejský diktátor Kim jsou „z jednoho těsta“. Takto se dělá propaganda.

8.8.2017 v 9:53 | Karma článku: 25.46 | Přečteno: 725 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kolegyně v ohrožení aneb Skutečný obraz Erdoganova režimu

Neda Aminová je íránská blogerka, novinářka, spisovatelka a obhájkyně práv žen. Poslední jmenovaná aktivita má ovšem v zemi ajatolláhů docela jiný význam než kdekoli na Západě.

7.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 678 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2816
Pamětník, který se snažil byť jen nepatrně ovlivňovat dění u nás už za totality a tak by se pomocí blogu rád pokoušel o totéž i nyní...

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.